5.0

Jak zredukować punkty karne - poradnik dla kierowców

 

Punkty karne są dla kierowców znaczącym obciążeniem, mogącym wpływać nie tylko na wysokość składki ubezpieczeniowej, ale także na możliwość utraty prawa jazdy. Dlatego ważne jest, aby znać sposoby na ich redukcję. Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak możesz zmniejszyć liczbę punktów karnych.

 

Poznaj system punktów karnych

Pierwszym krokiem do zarządzania punktami karnymi jest zrozumienie, jak działają. W Polsce, system punktów karnych przewiduje, że za różne wykroczenia drogowe przyznawana jest określona liczba punktów. Lista punktowanych wykroczeń jest naprawdę długa, a limit punktów karnych nie tak duży – 24 punkty dla osób posiadających prawo jazdy dłużej niż rok i 20 punktów dla tych, którzy kierują pojazdem krócej niż rok. Mimo to, prawodawca przewidział dla kierowców pewną formę ulgi – kursy reedukacyjne, które umożliwiają anulowanie zgromadzonych punktów karnych.

Aktualizacja

Od 17 września 2023 roku system punktów karnych dla kierowców uległ zmianie – punkty są teraz anulowane po upływie roku, a nie dwóch lat, jak było wcześniej. Rząd zdecydował o powrocie do łagodniejszych regulacji, które obowiązywały przed wprowadzeniem surowszych zasad rok wcześniej. Kluczowe jest, że okres ten liczy się nie od daty przyznania punktów, ale od momentu uregulowania należności za mandat. Dodatkowo, osoby, które dopuściły się naruszenia przepisów drogowych i w konsekwencji otrzymały punkty karne, mogą z własnej inicjatywy wziąć udział w szkoleniu. Do udziału w kursie kwalifikują się kierowcy, którzy zgromadzili więcej niż 6 punktów karnych. W ciągu roku istnieje możliwość dwukrotnego zapisania się na kurs, co umożliwia redukcję do 12 punktów karnych.

Należy jednak zaznaczyć, że liczba punktów zdobytych w wyniku naruszenia nie może przekroczyć liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed odbycie powyższego szkolenia. Ograniczenie to nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. Ci, którzy otrzymali prawo jazdy po raz pierwszy i są w pierwszym roku jego posiadania, nie mają możliwości skorzystania ze szkolenia redukującego punkty karne.

 

Kto może wziąć udział w szkoleniu kasującym punkty karne?

Szkolenie kasujące punkty karne to świetna okazja do poprawy swojego statusu jako kierowcy i zapoznania się z zasadami bezpiecznej jazdy. Aby skorzystać z tej możliwości, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, powinieneś posiadać prawo jazdy od minimum roku. Twoje konto punktowe nie może przekraczać 24 punktów. Jako kierowca, to Ty musisz podjąć inicjatywę i wyrazić chęć uczestnictwa w kursie. Należy również pamiętać o konieczności uiszczenia opłaty za szkolenie oraz o przedstawieniu dokumentu potwierdzającego tożsamość na miejscu. Co ciekawe, obcokrajowcy również mogą brać udział w kursie, o ile posiadają polskie prawo jazdy – inne kwestie narodowościowe nie mają wpływu na kwalifikację. To doskonała okazja, by nie tylko uniknąć konsekwencji za przekroczenie limitu punktów, ale także by stać się lepszym i bezpieczniejszym kierowcą.

Gdzie odbywają się szkolenie redukujące punkty?

W Polsce, kursy reedukacyjne, mające na celu zmniejszenie liczby punktów karnych zgromadzonych przez kierowców, organizowane są wyłącznie przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Te specjalistyczne instytucje, rozsiane po całym kraju, oferują szkolenia zgodne z najwyższymi standardami edukacyjnymi, skupiające się na poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego i świadomości kierowców.

Dla mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego oraz okolic, najbliższym ośrodkiem, w którym mogą skorzystać z takiego szkolenia, jest WORD w Białej Podlaskiej. To doskonała okazja dla kierowców z naszego regionu, aby podnieść swoje kompetencje i zredukować punkty karne, przyczyniając się tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Chociaż nasza szkoła jazdy "OSK Auto Trans" nie oferuje bezpośrednio kursów na redukcję punktów karnych, zawsze służymy pomocą i wsparciem w przygotowaniu do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym. Nasze szkolenia i kursy doszkalające są idealnym uzupełnieniem wiedzy przed podjęciem szkolenia w WORD, a nasi doświadczeni instruktorzy chętnie podzielą się wskazówkami, jak unikać punktów karnych w przyszłości.

Zachęcamy do kontaktu z najbliższym WORD w Białej Podlaskiej, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych terminach i warunkach uczestnictwa w kursie redukcyjnym. Pamiętaj, że inwestycja w swoją wiedzę i umiejętności to krok w stronę bezpieczniejszej i bardziej odpowiedzialnej jazdy.

Jak wygląda szkolenie redukujące punkty karne?

Rejestracja na kurs może być dokonana osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem e-maila. Kolejny etap to wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dokonanie opłaty.

Szkolenie ma formę jednodniowego kursu składającego się z 8-godzinnych wykładów teoretycznych oraz zajęć praktycznych.

Program kursu obejmuje:

-omówienie obowiązujących przepisów i zasad ruchu drogowego;

-analiza przyczyn i konsekwencji wypadków drogowych w Polsce;

-rozważania na temat prawnych i społecznych następstw wypadków drogowych;

-strategie zapobiegania wypadkom i psychologiczne aspekty prowadzenia pojazdu.

Każdy z wymienionych tematów zajmuje dwie godziny lekcyjne, a prowadzący mogą korzystać z narzędzi takich jak prezentacje czy materiały filmowe.

Dodatkowo, uczestnicy kursu muszą przejść przez praktyczne ćwiczenie, które polega na wykonaniu awaryjnego hamowania w prędkości od 30 do 50 km/h.

Gdzie można sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Odpowiedź znajdziemy w serwisie internetowym dostępnym pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne. To oficjalna platforma rządowa, która umożliwia szybki i bezproblemowy dostęp do takich informacji.

Korzystanie z tego serwisu jest niezwykle proste i intuicyjne. Wystarczy posiadać aktywne konto na platformie ePUAP, co jest standardem dla wielu usług świadczonych przez administrację publiczną w Polsce. Po zalogowaniu się, każdy kierowca ma możliwość sprawdzenia nie tylko liczby punktów karnych, ale również szczegółów dotyczących poszczególnych wykroczeń, za które punkty te zostały przyznane. To doskonałe narzędzie dla osób, które chcą aktywnie zarządzać swoim profilem kierowcy i unikać nieprzyjemnych niespodzianek związanych z przekroczeniem dozwolonego limitu punktów.

Serwis ten jest również źródłem wielu innych przydatnych informacji i usług, które mogą okazać się nieocenione dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Odwiedzając tę stronę, kierowcy mogą nie tylko monitorować swoje punkty karne, ale także uzyskać dostęp do szeregu innych funkcjonalności, takich jak sprawdzenie terminu ważności prawa jazdy, czy historii przeglądów technicznych pojazdu. Jest to element szerszego systemu, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości na polskich drogach.

Zachęcamy więc wszystkich kierowców do regularnego korzystania z tego serwisu. Być może, wiedza na temat swojego konta punktowego skłoni niektórych do bardziej ostrożnej jazdy i przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach. Ponadto, w przypadku zbliżania się do limitu punktów, szybka reakcja i podjęcie odpowiednich kroków, takich jak uczestnictwo w szkoleniu redukującym punkty karne oferowanym przez naszą szkołę jazdy "OSK Auto Trans", może okazać się niezbędne do zachowania prawa jazdy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty kursów i do regularnego monitorowania swojego konta punktowego za pomocą wyżej wspomnianej strony internetowej.

 

Podsumowanie

Kurs redukujący punkty karne oferuje kierowcom możliwość nie tylko zmniejszenia liczby punktów na swoim koncie, ale także zwiększenia wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Składający się z jednodniowego szkolenia, obejmuje zarówno wykłady teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne, skupiając się na przepisach drogowych, przyczynach wypadków, ich społecznych i prawnych konsekwencjach oraz metodach zapobiegania. Dostępny dla kierowców, którzy zgromadzili więcej niż 6 punktów karnych, kurs umożliwia redukcję do 12 punktów rocznie. Rejestracja wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego i dokonania opłaty, z możliwością wyboru metody płatności. Kurs ten stanowi ważne narzędzie w dążeniu do bezpieczniejszych dróg i lepszego zrozumienia przepisów ruchu drogowego przez kierowców.

 

 

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (3 glos(-ów))